Alicja w krainie SZACHÓW.

                                 ALICJA w krainie SZACHÓW
„Szachy są jak ocean gdzie się mrówka napije i słoń wykąpie”
przysłowie hinduskie.

Panuje przekonanie, że Szachy są domeną i ulubioną rozrywką mężczyzn.
„Gambit Królowej spróbował ten mit podważyć i spotkało się to z wielkim światowym oddźwiękiem. Nawet legendarna mistrzyni Świata Nona Gaprindaszwili z Gruzji pozwała twórców hitu Netflixa, którzy powątpiewali w potencjał i możliwości kobiet w przestrzeni będącej domeną męskich mistrzów. Ale także fenomen znakomitych węgierskich sióstr Polgar udowodnił, że kobiety nie powinny odczuwać kompleksów. Najstarsza z trójki
Zsuzsa została „tylko” mistrzynią świata kobiet, ale najmłodszej Judit ojciec Laszlo postawił trudniejsze zadanie. Celem miało być pokonanie najsilniejszych na świecie … mężczyzn. Laszlo  Polgar całe życie podporządkował idei geniuszu. Węgier przerobił czterysta autobiografii: Mozarta i innych cudownych dzieci, by znaleźć między nimi jak najwięcej punktów wspólnych. Jego główna teza brzmi: mistrzów się nie rodzi, ich się wychowuje. Najlepiej od kołyski. Mózg jest wtedy jak gąbka. Chłonie wszystko, co dostanie. Judit potwierdziła słuszność tej teorii. Wygrała z największymi mistrzami. Gary Kasparow twierdził, że kobieta nigdy nie zostanie wielką szachistką, bo rozprasza ją płacz dziecka.
Po porażce z Judit w 2002 roku oficjalnie za te słowa przeprosił.

    Dziewczynka z Wysokiej dla której najpiękniejsze są konie … szachowe !
Ale nie trzeba sięgać tak daleko. Nawet w podwrocławskiej Wysokiej,uczennica 2 klasy potwierdza, że Królewska Gra może być pasją i rozrywką w jednym.
Co prawda w przedszkolu Pan instruktor oznajmił, że nie widzi w niej szachowego potencjału, ale nie przyhamowało to jej pragnienia, by pokazać Panu jak bardzo się myli.
W szkole do której wkrótce trafiła, za sprawą dyrekcji, dla której szachy są znakomitym narzędziem wszechstronnego rozwoju młodego człowieka, jej talent został zauważony
i doceniony. Szachy stały się najbardziej ulubionym zajęciem, przygodą, rozrywką.
Zaczęła się też wspinać po szczeblach sportowej kariery. Zwycięskie turnieje przyniosły
nie tylko satysfakcję , ale pierwsze medale, puchary.
       Ulubionym miejscem małej Alicji jest nie spotkanie z koleżankami, czy typowe dla jej wieku zajęcia czy zabawy, lecz … internetowa platforma Lichess. Rozegrała tam już ponad 1000 partii z poważnymi zawodnikami z całego świata, wygrywając wiele z nich.
To przełożyło się na uzyskanie rankingu prawie 2000 pkt, co plasuje ją w gronie poważnych, dorosłych zawodników. Ale dziewczynka korzysta również z analiz każdej rozegranej partii
i rozwiązuje zadania i zagadki szachowe.
       Polski Związek Szachowy w lutym 2022 roku zauważając niezwykłe postępy zakwalifikował  Alicję bez eliminacji do finałów Mistrzostw Polski do lat 10. W Jastrzębiej Górze na przestrzeni 9 partii zmagając się w gronie 60 najlepszych młodych szachistek Polski nie przegrała żadnej partii i wygrywając dwie. To osiągnięcie przyniosło jej także upragnioną II kategorię szachową.
       Alicja Gruszecka nie pochodzi z rodziny z tradycjami szachowymi. Tata Robert przy niedzielnych obiadkach rozgrywał partyjki ze swoim tatą, ale miał nadzieję, że córka
będzie odnosiła sukcesy zapatrzona bardziej w … Igę Świątek. Już pogodził się chyba
z myślą, że na Wielkiego Szlema z córką nie pojedzie, ale na spotkanie z samym Magnusem Carlsenem, od 9 lat szachowym mistrzem świata to szanse ma już coraz większe !!

Nauczmy dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możemy być spokojni !!
Paul Morphy, geniusz szachowy, 1859r, przed Kongresem Stanów Zjednoczonych.

Krzysztof Krupa