Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Dzień Praw Dziecka z UNICEF w naszej szkole.

            W piątek 19 listopada 2021  uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w akcji Dzień Praw Dziecka z UNICEF . 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku  szkolnym ten dzień wypadł w sobotę, jednak nic nie stało  na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka  dzień wcześniej

„W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale
 z poważnym przesłaniem. W wielu krajach w tym dniu dzieci będą podejmować wspólne działania i inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media” [1]

Nasza szkoła włączyła  się w te działania wykorzystując  materiały ze strony UNICEF -"Propozycje aktywności " i uczniowie obecni w szkole ubrali się w ten dzień na niebiesko „ na niebiesko dla każdego dziecka” - akcję rozpowszechniał i promował Samorząd Uczniowski. Podczas godzin wychowawczych wychowawcy  zrealizowali  z nimi scenariusz zajęć „Dla każdego dziecka dzieciństwo”. Można było również zapoznać się z materiałami promującymi
 i przybliżającymi Konwencję o prawach dziecka w formie gazetki na korytarzu szkolnym.
W związku z faktem, że  patronem szkoły jest Janusz Korczak w klasach najstarszych wychowawcy nawiązywali do cytatów autorstwa Janusza Korczaka dotyczących dzieci i ich praw. Podczas muzyki była okazja, aby wykonać piosenkę o prawach dziecka. W tym samym czasie na lekcjach wiedzy o społeczeństwie w klasach ósmych odbył się warsztat na temat praw solidarnościowych we współczesnym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem praw dzieci.

                                                                          Koordynatorka projektu

                                                                           Magdalena Milczanowska

ZałącznikRozmiar
PDF icon dyplom-unicef.pdf1.81 MB