Projekt „Szkoła dla Niepodległej”

Szkoła dla Niepodległej

      Tradycyjnie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Wysokiej  uczcili  kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
W tym roku szkolnym wzięli udział w projekcie – konkursie Szkoła dla Niepodległej.
Z powodu pandemii i obowiązujących obostrzeń realizacja całego projektu odbyła się zdalnie. 
      Podczas zajęć z wychowawcą w formie on line uczniowie klas 4-8 przeprowadzili klasowe debaty na temat roli i znaczenia symboli narodowych, tradycji i dziedzictwa poprzednich pokoleń w życiu młodego człowieka. Wnioski  sformułowali w postaci krótkich sprawozdań lub prezentacji.  
     Ogromnym powodzeniem cieszyła się ankieta „W czym w obecnych czasach przejawia się patriotyzm?” – przygotowana w aplikacji Forms . W ankiecie wzięło udział blisko dwustu uczniów . Walka w obronie kraju w razie zagrożenia , znajomość historii 
i tradycji ojczystych, uroczyste obchodzenie świąt państwowych   oraz  duma z osiągnięć wybitnych Polaków to najczęściej wskazywane postawy patriotyczne w naszej szkole.   
     Uczniowie zainteresowani  historią mieli możliwość wzięcia udziału  w pisemnym konkursie Polska Niepodległa na platformie Teams .  
      Projektowi Szkoła dla Niepodległej  towarzyszyły konkursy plastyczne: „Nasza Niepodległa” dla uczniów klas 1-3 i  „ Symbole narodowe,  wolność, godność, solidarność, prawa człowieka”  dla uczniów klas 4-8  oraz konkurs piosenek i pieśni patriotycznych.  Osoby zainteresowane udziałem nagrały w domu pieśń lub piosenkę i w formie nagrania audio przesłały do nauczycieli – organizatorów konkursu.
     Zamiast zaś okolicznościowej akademii nauczyciele historii udostępnili prezentację multimedialną 102. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, którą uczniowie obejrzeli wspólnie ze swoimi wychowawcami.

                                                                                                                                                                                             Magdalena Milczanowska
                                                                                                                                                                                             Nauczycielka historii