Szkoła przyjazna wodzie.

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANUSZA KORCZAKA W WYSOKIEJ UCZESTNICZYŁA W  FINALE PROGRAMU AKTYWNI BŁEKITNI – SZKOŁA PRZYJAZNA WODZIE I OTRZYMAŁA CERTYFIKAT SZKOŁY PRZYJAZNEJ WODZIE

 

10 maja 2022 roku uczniowie z klasy 1e SP im Janusza Korczaka w Wysokiej wraz
z wychowawcą, wychowawcą świetlicy i rodzicami wzięli udział w finale programu realizowanego w roku szkolnym 2021/2022 pt. Aktywni Błękitni- Szkoła przyjazna wodzie. Organizatorem programu jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i objęty jest  honorowymi patronatami: Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Klimatu
i Środowiska oraz Wojewody Dolnośląskiego i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Było to wyróżnienie i nagroda za podejmowane w ramach tego programu działania m.in. lekcje
o wodzie – jej zasobach i sposobach oszczędzania, sprzątanie terenów przy zbiorniku wodnym w parku na Partynicach. Dzieci podczas tej imprezy miały okazję z bliska obserwować proces przejścia jednostek pływających przez śluzę. Następnie odwiedziły budynki sterowni oraz maszynowni śluzy poznały aparaturę i urządzenia do kierowania pracą budowli hydrotechnicznej oraz zaznajomiły się z procesami technologicznymi.  Następnie na kolejnych stanowiskach zapoznały się z pracą Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, obejrzały samochód ratownictwa wodno-nurkowego, osprzęt sonarowy, ponton na przyczepce. Odwiedziły stanowisko Państwowego Gospodarstwa Wodnego  Wody Polskie – tu odbywały się konkursy z nagrodami - koło fortuny, za co dzieci otrzymały gadżety i materiały edukacyjne związane z gospodarką wodną, zobaczyły pojazdy Wód Polskich wykorzystywane do sprawnego prowadzenia interwencji w terenie.  Mogły wejść i z bliska zobaczyć skutery oraz radiowóz Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Na stanowisku Dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z bliska obejrzały bus WOPR, samochód terenowy, quad, karetkę oraz znajdujący się tam specjalistyczny sprzęt ratunkowy. Na koniec odbył się pokaz ratownictwa wodnego. Podczas widowiska dzieci dowiedziały się m.in. jakiego sprzętu używają ratownicy i jakie są sposoby ratowania tonącego człowieka.

Na koniec  imprezy Rzecznik Prasowy Wód Polskich RZGW we Wrocławiu wręczył nauczycielowi koordynującemu działania w szkole - Anecie Eisler  Certyfikat Szkoły Przyjaznej Wodzie przyznany przez Dyrektora Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Aneta Eisler