Światowy Dzień Chleba

"W przedszkolu takie święto mamy,

Że co roku chlebem się zachwycamy.

To się wie, królem pieczywa jest chleb.

Chrupiący chlebek wszyscy lubimy,

Szczególnie, kiedy świeży kupimy.

Chleb każdy człowiek musi szanować,

 Bo przy nim trzeba się napracować."

Szesnastego października w naszym przedszkolu obchodzony był "Światowy Dzień Chleba". Jest to coroczne święto, które ma na celu promowanie znaczenia chleba w diecie ludzkiej, edukację na temat wartości odżywczych pieczywa oraz podkreślenie roli piekarzy i producentów w zapewnianiu zdrowej żywności dla społeczeństwa.

Dzieci z grupy "Motylki" podczas zajęć dowiedziały się w jaki sposób powstaje chleb oraz jakie są etapy produkcji chleba. Zapoznały się z maszynami i narzędziami do pracy na roli dawniej i dziś, na podstawie filmu edukacyjnego "Od ziarna do chleba" dr M. Matraszka. Nasze przedszkolaki uświadomiły sobie sobie, że chleb jest wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi, dlatego przygotowały również dla pozostałych grup przedszkolnych degustację różnych rodzajów pieczywa z lokalnej piekarni "Miło Mi". W kolejnym etapie obchodów Dnia Chleba dzieci udały się na wycieczkę do piekarni, gdzie osobiście mogły poznać różne gatunki mąki, zobaczyć i powąchać zakwas oraz drożdże - główny składnik pieczywa. Następnie w praktyce przetestowały swoją wiedzę zdobytą na temat produkcji chleba i własnoręcznie, przy pomocy osób dorosłych wyrobiły ciasto i wykonały swoje własne bułeczki ;-)

W grupie "0A" również nie próżnowano. Dzieci także zapoznały się z produkcją chleba i przetestowały różne rodzaje  gatunków świeżutkiego, pachnącego i chrupiącego pieczywka.

Tegoroczne obchody "Światowego Dnia Chleba" w naszym przedszkolu uważamy za przepysznie udane!!!