Prelekcje „Jak się zachować w przypadku spotkania z dzikami?”

W dniach 18 i 20.03.2024r. w naszej szkole dla uczniów klas III-VIII, zostały przeprowadzone zajęcia pod tytułem: „Jak się zachować w przypadku spotkania z dzikami?”. Prelekcje przeprowadziła Pani dr Daria Płókarz, która jest lekarzem weterynarii oraz wykładowcą w szkole na kierunku technik weterynarii. Uczniom została przekazana podstawowa wiedza na temat dzików i sposobów  prawidłowego zachowania się przy kontakcie z nimi.

Nie wolno!

  • Zbliżać się.
  • Dokarmiać.
  • Fotografować.
  • Robić gwałtownych ruchów.
  • Hałasować.

A  jeśli dojdzie do spotkania z dzikiem, to należy przede wszystkim nie panikować!

Jeśli dzik nas dostrzeże najlepszym wyjściem jest stanąć w bezruchu, ponieważ ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku, a biegnie on z prędkością nawet 50km/h. Jeżeli pierwsi dostrzeżemy dzika, nie wykonujemy gwałtownych ruchów, zatrzymujemy się, a najlepiej spokojnie i powoli, oddalamy się w bezpieczne miejsce.

Pamiętaj, że kiedy dojdzie do spotkania z dzikiem to:

  • nie należy uciekać, ponieważ może to sprowokować zwierzę do ataku,
  • w momencie, gdy zauważysz dzika (albo gdy on nas nie zauważył) należy oddalić się, nie wykonując gwałtownych ruchów,
  • nie wolno głaskać, karmić, podchodzić do dzika, który sprawia wrażenie zwierzęcia oswojonego, bo w dalszym ciągu może być niebezpieczny,
  • nie wolno zaczepiać młodych (warchlaków)  – matka broniąca swoich dzieci, może być bardzo niebezpieczna!