ZHP

   W piątek 06 grudnia reprezentacja 13 zuchów i harcerzy ruszyła do Grodkowa na rajd „W poszukiwaniu Mikołaja”. Rajd rozpoczął się o godz. 19.30 na dworcu głównym we Wrocławiu, skąd pociągiem ruszyliśmy w podróż. Po dotarciu do Grodkowa i zainstalowaniu się w szkole, gdzie mieliśmy naszą bazę, zjedliśmy kolację i udaliśmy się na odpoczynek. W sobotę czekał nas długi i pracowity dzień, dlatego śniadanie należało zjeść obfite. Następnie podzieleni na patrole wykonywaliśmy pierwsze zadanie gry „W poszukiwaniu Mikołaja”. Zadaniem każdego patrolu było wykonanie dekoracji świątecznych z wykorzystaniem dostępnych materiałów. Prześcigaliśmy się zarówno w pomysłowości, jak i ilości, bo każdy patrol chciał być najlepszy. Było to pracochłonne zadanie, które wykonywaliśmy do obiadu, na który udaliśmy się do restauracji ” Pod złotym lwem”, gdzie czekały już na nas smakowite pierogi. Posileni wróciliśmy do szkoły na godzinny odpoczynek i integrację w patrolach. Następnie przeszliśmy na koncert charytatywny do Domu Kultury, gdzie prezentowali się artyści działający przy Stowarzyszeniu Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych w Grodkowie. Po koncercie, wprawieni w świąteczny nastój, przeszliśmy na przygotowane już dla nas ognisko. Piekąc kiełbaski i śpiewając harcerskie piosenki, czas szybko nam upłynął i wróciliśmy do szkoły, ale zabawa dla nas się nie skończyła. Tam czekała na nas gra planszowa „ W poszukiwaniu Mikołaja”. Emocje sięgały zenitu, bo każdy patrol chciał dotrzeć do Mikołaja pierwszy. Niestety, w tym dniu nie udało nam się spotkać z Mikołajem. Mikołaj odwiedził nas w niedzielę, tuż przed naszym odjazdem do Wrocławia. Każdego wziął na kolana i tylko grzecznym uczestnikom, wręczył pamiątkowy kubek ze swoim wizerunkiem. To był męczący, ale bardzo radosny weekend, który długo będziemy mile wspominać.

tekst i zdjęcia - Beata Garncarz

Informujemy, że zbiórki harcerskie i zuchowe odbywają się w poniedziałki od godz. 15.30 do 17.00.
Opiekunowie drużyny: Beata Garncarz - wychowawca klasy 2c i Justyna Michalska wychowawca klasy 3b

Drużyna wielopoziomowa "Morowa 13" działa od 2016 roku. W jej skład wchodzą  głównie uczniowie i uczennice naszej szkoły.
Tradycją już stało się, że działamy na terenie gminy Kobierzyce oraz współpracujemy z drużyną z Grodkowa w województwie opolskim.
W harmonogram na stałe wpisały się już następujące działania:
- organizacja gminnego konkursu plastycznego: "Kocham Cię Polsko" dla klas 1-3
- udział w gminnych uroczystościach rocznicowych z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę
- udział w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju w Zakopanem
- przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju władzom samorządowym oraz  mieszkańcom na terenie gminy Kobierzyce
- współpraca z Kobierzyckim Ośrodkiem Kultury
- organizowanie zbiórek integracyjnych z rodzicami.

tekst - Beata Garncarz

Reprezentacja harcerzy i zuchów 13 DH „Morowa 13”, podczas wyjazdowego biwaku do Grodkowa, miała okazję w sobotę 14 września wziąć udział w obchodach 73. rocznicy mordu na żołnierzach NSZ w Starym Grodkowie. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Na uroczystościach tradycyjnie pojawili się przedstawiciele rodzin zamordowanych żołnierzy, którzy na miejsce pamięci jechali nawet kilkaset kilometrów, by uczcić pamięć pomordowanych żołnierzy. Harcerze mieli okazję porozmawiania z przedstawicielami rodzin, zrobienia pamiątkowych zdjęć. Doświadczenia przeżyć wiążących się z tak podniosłym i uroczystym wydarzeniem. Była to niezwykła, żywa lekcja historii oraz patriotyzmu, w której mogli wziąć udział nasi harcerze i zuchy pełniąc jednocześnie służbę harcerską.

tekst i zdjęcia – Beata Garncarz

Reprezentacja drużyny harcerskiej działającej przy naszej szkole włączyła się w pomoc przy organizacji II Opolskiego Biegu Belfra w Grodkowie. Celem biegu było propagowanie idei uprawiania aktywności ruchowej oraz radosnego świętowania Dnia Edukacji Narodowej. Zuchy i harcerze podzieleni na małe zespoły czuwały nad bezpieczeństwem uczestników biegu na trasie. Wskazywali kierunek trasy biegaczom, służyli wsparciem, okrzykami zagrzewali uczestników imprezy do wysiłku i do ukończenia biegu. Naszą szkołę reprezentowały dwie nauczycielki panie: Beata Garncarz wychowawczyni 2c oraz Agnieszka Samocka wychowawczyni 2 d. Przy dużym wsparciu zuchów i harcerzy na trasie nasze reprezentantki ukończyły bieg i otrzymały pamiątkowe medale.

tekst i zdjęcia - Beata Garncarz

Pod takim tytułem reprezentacja zuchów i harcerzy przedstawiła pantomimę obrazującą krótki rys historyczny Polski podczas uroczystości świętowania 11 listopada w hali sportowej w Kobierzycach. Za pomocą muzyki, gestów, mimiki zobrazowali przebieg najważniejszych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny. Zuchy i harcerze wzięli również udział w uroczystej Mszy Świętej, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Sybiraków a następnie, przy dźwiękach orkiestry przemaszerowali do Hali Sportowo-Widowiskowej w Kobierzycach, gdzie przedstawili swój program artystyczny przed zgromadzonym audytorium.

tekst i zdjęcia – Beata Garncarz