Uroczysta Msza Święta w intencji rodziny Ulmów.

W piątek, 8 września 2023 o godzinie 12:00.w Kościele Garnizonowym   pw. św. Elżbiety we Wrocławiu odprawiona została Msza Święta w intencji rodziny Ulmów. Eucharystii przewodniczyli ks. dr Adam Szpotański z Oddziałowego Biura Badań Historycznych we Wrocławiu oraz  ks. por. Tomasz Miencicki. Naszą szkołę reprezentował i poczet sztandarowy oraz  uczniowie klas ósmych.

 

Szczególnie wybrzmiały słowa homilii, w której celebrans podkreślił, iż :„Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.  Postawa ta jest godna naśladowania i winna stanowić wzór dla współczesnych i przyszłych pokoleń.

 

24 marca 1944 r. we wsi Markowa Niemcy zamordowali 17 osób za udzielanie pomocy prześladowanym Żydom. Zginęli wówczas  Józef Ulma, Wiktoria Ulma i ich dzieci: Stanisława (8 lat), Barbara (6 lat), Władysław (5 lat), Franciszek (4 lata), Antoni (3 lata), Maria (1 rok) oraz siódme dziecko (nienarodzone). 

Ulmowie  byli rolnikami – prowadzili kilkuhektarowe gospodarstwo w Markowej, wsi na Podkarpaciu, położonej ok. 10 km od Łańcuta. Ich egzekucja stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom. Zginęli wraz z ukrywanymi: Saulem Goldmanem i jego czterema synami, Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem Fejwelem, dwiema córkami i wnuczką Chaima Goldmana z Markowej – Leą Didner z córką Reszlą oraz Gołdą (Gienią) Grünfeld.  Jedyną „winą” Ulmów była chrześcijańska postawa miłości bliźniego.

W 1995 r. Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Rodzina  ta stała się symbolem postawy Polaków, którzy zginęli w czasie okupacji z rąk Niemców za niesienie pomocy Żydom.

Papież Franciszek włączył Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich dzieci do grona błogosławionych.