Z angielskim w świat – jak nasza szkoła promuje naukę języka angielskiego.
Z angielskim w świat – jak nasza szkoła promuje naukę języka angielskiego
W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Wysokiej zdajemy sobie sprawę, jak ważna w dzisiejszym świecie jest umiejętność posługiwania się językami obcymi, a w szczególności językiem angielskim. To kluczowa kompetencja, która otwiera drzwi do edukacji, kariery i międzykulturowej komunikacji. Dlatego też w bieżącym roku szkolnym szczególny nacisk położyliśmy na promowanie nauki języka angielskiego poprzez różnorodne inicjatywy, projekty i wyjazdy edukacyjne.
Jednym z najważniejszych przedsięwzięć była realizacja innowacji pedagogicznej „Z angielskim w świat” w ramach programu „Kariera bez barier”. Skierowana do uczniów klas VII d i VII e innowacja miała na celu rozwój kompetencji językowych i naukowych uczniów, z naciskiem na specjalistyczny język angielski w kontekście nauk ścisłych i nowoczesnych technologii. Dzięki nowatorskiemu podejściu uczniowie rozwijali swoje umiejętności w sposób praktyczny, angażujący i zgodny z wymaganiami współczesnego świata.
Cennym uzupełnieniem innowacji były dwie wyjątkowe wycieczki dydaktyczno-naukowe: do Anglii i Szwajcarii. Uczniowie mieli okazję używać języka angielskiego w rzeczywistych sytuacjach – podczas zameldowania w hotelu, zakupów czy zwiedzania. W programie znalazły się m.in. wizyty w słynnym ośrodku badawczym CERN oraz w Muzeum Olimpijskim.
Wyjazdy nie tylko poszerzyły wiedzę uczniów z zakresu nauk ścisłych i kultury, ale również uświadomiły im, że znajomość języka angielskiego to narzędzie, które ułatwia odkrywanie świata i umożliwia swobodną komunikację na arenie międzynarodowej. Dla wielu uczestników była to także okazja do przełamania bariery językowej i nabrania pewności siebie.
W ramach dalszego wspierania rozwoju językowego uczniów, od listopada do stycznia, aż 22 klasy naszej szkoły wzięły udział w kilkudniowych warsztatach językowych Euroweek. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zanurzyć się w anglojęzyczne środowisko, ucząc się przez zabawę, pracę zespołową i twórcze działania.
Podczas warsztatów dzieci komunikowały się wyłącznie w języku angielskim. Tworzyły własne marki modowe, przygotowywały scenki sytuacyjne, poznawały kulturę krajów takich jak Meksyk, Peru, Kolumbia czy Polinezja Francuska. Taka forma nauki nie tylko rozwijała ich umiejętności językowe, ale także kreatywność, odwagę oraz otwartość na świat i inne kultury. Integracja w grupie, gry zespołowe i wspólne działania sprzyjały budowaniu relacji i zaufania.
Rok szkolny obfitował również w sukcesy naszych uczniów na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim:
- Nasza szkoła była organizatorem gminnego konkursu „British Culture Masters”, w którym udział wzięły wszystkie szkoły podstawowe z gminy Kobierzyce.
- Aniela Olejnik została finalistką prestiżowego konkursu Union Jack Contest+ organizowanego przez V LO we Wrocławiu.
- Kaja Kazanecka, Aniela Olejnik i Filip Dudak dotarli do finału konkursu Dicto Challenge (IV LO Wrocław).
- Zofia Kozyra i Paulina Kroczyńska znalazły się w gronie finalistów konkursu Culture Challenge (IV LO Wrocław).
- Kaja Kazanecka, Maria Wolny oraz Daniil Tsykalevych zostali finalistami konkursu zDolny Ślązak z języka angielskiego.
Podejmowane przez nas działania pokazują, że nauka języka angielskiego może być inspirującą przygodą, która rozwija uczniów nie tylko językowo, ale także kulturowo, naukowo i społecznie. Dzięki innowacjom, warsztatom, wyjazdom zagranicznym oraz udziałowi w konkursach, nasi uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę, ale także uczą się, jak wykorzystać ją w praktyce – z odwagą, pasją i otwartością na świat.
Jesteśmy dumni z ich zaangażowania i sukcesów, a przede wszystkim z tego, że z każdym rokiem coraz więcej naszych uczniów odkrywa, że język angielski to nie tylko przedmiot szkolny, ale realne narzędzie do realizowania marzeń.
Katarzyna Tadla-Czmyr
Kamila Nazarkiewicz
Magdalena Stawicka