MŁODZI SZACHIŚCI Z WYSOKIEJ NADAL NA TRONIE KRÓLEWSKIEJ GRY

10.06.2022 11:30

          Po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa młodzi szachiści wrócili do szachownic !!! Mistrzostwa Dolnego Śląska Szkół. Zawody Finałowe zgromadziły w Regionalnym Centrum Sportowym w Lubinie 370 najlepszych szachistów z klas I-III szkół podstawowych, czyli 32 reprezentacje szkolne. Do klasyfikacji generalnej szkół zaliczano indywidualne zdobycze najlepszej dziesiątki z danej szkoły.

          Kolejny raz, broniąc tytułu najlepszej szkoły, na pierwszym miejscu znalazła się reprezentacja szkoły z Wysokiej. Zawody nie były jednak spacerkiem dla osłabionej WYSOKIEJ reprezentacji. Zdziesiątkowana przygotowaniami komunijnymi i wycieczkami - Wysoka pojechała do Lubina … zaledwie w 28 składzie, nie wystawiając żadnej reprezentantki w grupach dziewcząt klas I i III. Na 6 grup turniejowych obsadzone zostały zaledwie 4 grupy. Pomimo tak znacznego osłabienia Wysoka nie poddała się i walczyła dosłownie do … ostatniego pionka.

          Przedstawienie punktacji drużynowej trwało bardzo długo. I chociaż ogłoszono w końcu zwycięstwo szkoły z Wysokiej, to ostateczna decyzja zapadła, po odwołaniach i konsultacjach z polskimi władzami szachów, dopiero dzień później. Przyznano ostatecznie pierwsze miejsce ex aequo dwóm szkołom: Szkole z Wysokiej i SP Miękinia. Spowodowane to było błędnym wpisaniem wyniku jednej partii.

        Wśród pięknie grających Wysokich najbardziej wyróżnili się: Alicja Gruszecka (IId) 5,5 z 6 partii, Vasyl Sul (IIc) 5, Tymon Gęstwa (IIf) 5, Antoni Dudek (Ic) 5, Filip Urbański (1e) 5, Mateusz Chometa (Ic) 4,5, Kajetan Zysk (3d) 4,5. Ale wielkie brawa należą się wszystkimi mistrzom Królewskiej Gry !!!

 

Krzysztof Krupa

Katarzyna Pacholik